רהיטים מעץ

רהיטים מעץ- מה איכות העץ וכיצד לשמור על העץ?

רהיטים מעץ – בנייה בעץ כוללת עיבוד של העץ ושילוב של סיבי עץ עם עץ מלא. מעץ ניתן ליצור כל רהיט, כולל דלתות או מעקות, בתי עץ , ספסלים, מלונה לכלב מעץ , בית עץ לילדים, מטבח לילדים, נדנדה לגינה ספסלים לבית , ספסל עץ לבית ,מדפים עץ וברזל,

ככל שהרהיט מעץ מלא, וככל שהעץ המלא צפוף יותר ושוקל יותר- מדובר ברהיט יותר איכותי שיחזיק לאורך שנים רבות. בניה בעץ השתמרה מימות עבר עד היום, בגלל העמידות של רהיטים מעץ מלא. שולחנות מעץ מלא יכולים להירכש עם כניסת הזוג הטרי לביתו להישאר עמידים ויציבים וכמעט ללא שריטות עד שבני הזוג יהפכו לסבא וסבתא ואף מעבר.

אולם, כדי להוזיל את הרהיטים החלו ליצור שילובי עץ שונים ליצירת רהיטי עץ, שאומנם זולים יותר אך פשוטים מאוד ולא עמידים.

מילון המונחים המקוצר לבנייה בעץ

עץ מלא – כפי שציינו זהו חומר הגלם האיכותי ביותר, ללא ערבוב של חומרים נוספים. סוגי העץ המלא הנפוצים הם אבוני, זוברנו ועץ אלון. אורן הוא גם סוג של עץ מלא אבל נחשב לפחות איכותי. עץ מלא לא נשרט ולא סופג מכות אלא רק לאחר שנים רבות.

סנדביץ' – שכבות של עץ דקות שמודבקות ביחד. רהיטים מסנדביץ' דק מושפעים ממזג האוויר ויתעקמו במעבר ממזג אוויר חם לקר ולהיפך. כדי למנוע את ההתעקמות שלהם יש צורך שיהיו עבים, לפחות 1.8 ס"מ למדף בארון לדוגמא.

מלמין – שדרוג של הסנדביץ' המשמש בעיקר לדלתות- לוחות כמו בסנדביץ' הרגיל רק שביניהם עצים שמעניקים נפח.

סיבית – תערובת של דבק עם שבבי עץ, חומר זול שלא נחשב לעמיד.

מזוניט – המזוניט זול אף יותר מסיבית שכן הוא עשוי מסיבי עץ לא איכותיים.

רהיטי סיבית ומזוניט ידועים כרהיטים 'חד פעמיים' ואינם מחזיקים זמן רב. הסנדביץ' נחשב כעמיד יותר מסיבית ומזוניט.

בנייה בעץ מסיבית או מסנדביץ' על סוגיהם מתנפחת במגע עם מים ולכן יש להימנע משטיפה עם המון מים בסמוך אליהם.

עץ לבנה – זהו עץ חזק מאוד שניתן לצביעה בכל צבע, אולם חשוב לשים לב כי רהיטים מעץ לבנה- למרות השם- הם לא רהיטים מעץ מלא, אלא מגיעים כסנדביץ' מסוג עץ לבנה.

MDF – אינו עץ אלא קרטון דחוס. חומר יציב, משמש בעיקר לדלתות ולא לרהיטים שלמים.

סוגי עץ ותערובות עץ אלו יופיע בבנייה בעץ. מחירי הרהיטים יכולים להיות יקרים למרות שאינם עץ מלא, ועל כן חשוב לדעת עבור מה אתם משלמים. תופעה נוספת שקיימת בשוק היא רהיטים בשילוב חומרים שונים. הארון יוצג כעץ מלא למרות שרק דלתותיו מעץ מלא וגב הארון מסיבית. במקרה זה תשלמו מחיר יקר עבור רהיט שלא יחזיק כפי שציפיתם.

איך לשמור על רהיטי עץ מלא

קניית רהיטי עץ מלא מתוכננת להיות קנייה לטווח ארוך. בנוסף לחוזק העץ המלא, יש דרכים לשמור על העץ ולהאריך את ימיו.

הניקוי יתבצע רק עם תכשיר מיועד לעץ לפי ההוראות על התכשיר. שימוש במים אינו מומלץ, ובעת שטיפת הבית מומלץ לוודא שהמים לא יגיעו לרהיטים, או לנגבם במהירות.

לאחר שנים רבות כאשר ייווצרו שריטות, תוכלו להחזיר את מראה העץ על ידי שפשוף הקליפה הפנימית של אגוז בעץ, ושריטות עמוקות למלא מחדש על ידי חומר ייעודי למילוי שריטות.

בנוסף ניתן לצבוע את העץ מחדש, רק חשוב לשים לב אם יש ציפוי על העץ המלא שיש להסירו לפני כדי שהצבע ייתפס (למשל לאכה).

רהיטים העשויים ע"י בניה בעץ משתלבים בכל בית ומגיעים מגוון בהיר עד לכהה. איכותם נמדדתם לפי סוג העץ ותערובות העץ שהם מיוצרים. העץ המלא הוא האיכותי והעמיד ביותר ובצד השני של הציר נמצאים הסיבית והמזוניט, שהינם רק תערובת של סיבי עץ ודבק.

יש גם ריהוט שעשוי מחומרים אחרים כמו: ריהוט בטון, ריהוט גן ממתכת, ריהוט גן אלומיניום, ריהוט רחוב מבטון

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *