בריחת סידן

בריחת סידן – בדיקת צפיפות עצם

סקירה כללית

בריחת סידן, בדיקת צפיפות עצם קובעת אם יש לך אוסטאופורוזיס – הפרעה המאופיינת בעצמות שבירות יותר וסביר יותר להישבר.

בעבר היה ניתן לחשוד באוסטיאופורוזיס רק לאחר ששברת עצם. אולם באותו זמן העצמות שלך יכולות להיות חלשות למדי. בדיקת צפיפות עצם משפרת את הדיוק בחישוב הסיכון לשבירת עצמות.

בדיקת צפיפות עצם משתמשת בצילומי רנטגן כדי למדוד כמה גרם סידן ומינרלים אחרים של העצם ארוזים בקטע של עצם. העצמות שנבדקות לרוב נמצאות בעמוד השדרה, בירך ולעיתים באמה.

למה זה נעשה

צפיפות עצם

רופאים משתמשים בבדיקות צפיפות עצם כדי:

 • זהה ירידות בצפיפות העצם לפני שאתם שוברים עצם
 • קבע את הסיכון לשבר עצמות (שברים)
 • אשר אבחנה של אוסטאופורוזיס
 • עקוב אחר הטיפול באוסטאופורוזיס

ככל שתכולת המינרלים העצמית גבוהה יותר כך העצמות שלך צפופות יותר. וככל שהעצמות שלך צפופות יותר, ככל שהן בדרך כלל חזקות יותר וסבירותן להישבר פחותה.

בדיקות צפיפות עצם שונות מסריקות עצם. סריקות עצם דורשות הזרקה מראש ומשמשות בדרך כלל לאיתור שברים, סרטן, זיהומים וחריגות אחרות בעצם.

אף על פי שאוסטאופורוזיס שכיח יותר בקרב נשים מבוגרות, גברים גם יכולים לפתח את המצב. ללא קשר למין או לגילך, הרופא שלך עשוי להמליץ ​​על בדיקת צפיפות עצם אם עשית:

 • גובה אבוד. לאנשים שאיבדו לפחות 1.6 אינץ '(4 ס"מ) בגובהם עשויים להיות שברי דחיסה בעמוד השדרה שלהם, אשר אוסטאופורוזיס הוא אחד הגורמים העיקריים להם.
 • שבר עצם. שברי שבירות מתרחשים כאשר עצם הופכת להיות שברירית כל כך שהיא נשברת הרבה יותר קל מהצפוי. שברי שביר יכולים לפעמים להיגרם על ידי שיעול חזק או עיטוש.
 • נטלו תרופות מסוימות. שימוש ארוך טווח בתרופות סטרואידים, כמו פרדניזון, מפריע לתהליך בניית העצם מחדש – מה שעלול להוביל לאוסטאופורוזיס.
 • קיבל השתלה. אנשים שקיבלו השתלת איבר או מוח עצם נמצאים בסיכון גבוה יותר לאוסטיאופורוזיס, בין השאר מכיוון שתרופות נגד דחייה מפריעות גם לתהליך בניית העצם מחדש.
 • הייתה ירידה ברמות ההורמונים. בנוסף לירידה הטבעית בהורמונים המתרחשת לאחר גיל המעבר, האסטרוגן של נשים עלול לרדת גם במהלך טיפולים מסוימים בסרטן. ישנם טיפולים בסרטן הערמונית המפחיתים את רמות הטסטוסטרון אצל גברים. רמות הורמון המין נמוכות מחלישות את העצם.

סיכונים

המגבלות של בדיקת צפיפות העצם כוללות:

 • הבדלים בשיטות בדיקה. מכשירים המודדים את צפיפות עצם השדרה והירך מדויקים יותר אך עולים יותר מאשר מכשירים המודדים את צפיפות העצמות ההיקפיות של האמה, האצבע או העקב.
 • כיסוי ביטוחי מוגבל. לא כל תוכניות ביטוח הבריאות משלמות עבור בדיקות צפיפות עצם, לכן שאל את ספק הביטוח שלך אם אתה מכוסה.
 • חוסר מידע אודות הסיבה. בדיקת צפיפות עצם יכולה לאשר שיש לך צפיפות עצם נמוכה, אך היא לא יכולה לומר לך מדוע. כדי לענות על שאלה זו, אתה זקוק להערכה רפואית מלאה יותר.

איך אתה מתכונן

בדיקות צפיפות עצם הן קלות, מהירות וללא כאבים. כמעט ואין צורך בהכנה. למעשה, ניתן לבצע כמה גרסאות פשוטות של בדיקות צפיפות עצם בבית המרקחת או בבתי המרקחת המקומיים.

אם אתה מבצע את הבדיקה במרכז רפואי או בבית חולים, הקפד ליידע את הרופא שלך אם עשית לאחרונה בדיקת בריום או הוזרק חומר ניגוד לבדיקת CT או בדיקת רפואה גרעינית. חומרי ניגודיות עלולים להפריע לבדיקת צפיפות העצם שלך.

מזון ותרופות

הימנע מנטילת תוספי סידן לפחות 24 שעות לפני בדיקת צפיפות העצם.

ביגוד ופריטים אישיים

לבש בגדים רפויים ונוחים והימנע מללבוש בגדים עם רוכסנים, חגורות או כפתורים. הסר את כל חפצי המתכת מהכיסים שלך, כגון מפתחות, תפסני כסף או החלפה.

למה שאתה יכול לצפות

מיקומים לבדיקת צפיפות עצםפתח את תיבת הדו-שיח הקופץ

בדיקות צפיפות עצם נעשות בדרך כלל על עצמות שהסיכוי להן להישבר בגלל אוסטאופורוזיס, כולל:

 • עצמות עמוד השדרה התחתונות (חוליות המותניים)
 • הצוואר הצר של עצם הירך (עצם הירך), ליד מפרק הירך
 • עצמות באמה

אם מבצעים את בדיקת צפיפות העצם בבית חולים, זה כנראה ייעשה במכשיר מרכזי, שם אתה שוכב על פלטפורמה מרופדת בזמן שזרוע מכנית עוברת על גופך. כמות הקרינה אליה אתה נחשף נמוכה מאוד, הרבה פחות מכמות הנפלטת במהלך צילום רנטגן בחזה. הבדיקה אורכת בדרך כלל כ- 10 עד 30 דקות.

מכונה קטנה וניידת יכולה למדוד את צפיפות העצם בעצמות בקצוות השלד, כמו אלה באצבע, בפרק כף היד או בעקב. המכשירים המשמשים לבדיקות אלה נקראים מכשירים היקפיים, ולעיתים קרובות נמצאים בבתי מרקחת. בדיקות של צפיפות עצם היקפית הן פחות יקרות מאשר בדיקות שנעשות במכשירים מרכזיים.

מכיוון שצפיפות העצם יכולה להשתנות ממיקום אחד בגופך למשנהו, מדידה הנעשית בעקב שלך בדרך כלל אינה מנבאת מדויקת של סיכון לשברים כמו מדידה הנלקחת בעמוד השדרה או בירך. כתוצאה מכך, אם הבדיקה שלך במכשיר היקפי חיובית, הרופא שלך עשוי להמליץ ​​על סריקת מעקב בעמוד השדרה או בירך כדי לאשר את האבחנה שלך.

תוצאות

תוצאות בדיקת צפיפות העצם שלך מדווחות בשני מספרים: ציון T ו- ציון Z.

ציון T

ציון ה- T שלך הוא צפיפות העצם שלך לעומת הצפוי בדרך כלל במבוגר צעיר בריא ממיןך. ציון ה- T שלך הוא מספר היחידות – הנקראות סטיות תקן – שצפיפות העצם שלך מעל או מתחת לממוצע.

ציון Tמה פירוש הציון שלך
-1 ומעלהצפיפות העצם שלך נחשבת נורמלית.
בין -1 ל -2.5הציון שלך הוא סימן לאוסטאופניה, מצב בו צפיפות העצם נמוכה מהרגיל ועלול להוביל לאוסטאופורוזיס.
-2.5 ומטהצפיפות העצם שלך מציינת שיש לך אוסטאופורוזיס.

ציון Z

ציון ה- Z שלך הוא מספר סטיות התקן מעל או מתחת למה שמצופה בדרך כלל למישהו מגילך, מיך, משקלך ומוצא אתני או גזעי. אם ציון ה- Z שלך גבוה משמעותית או נמוך מהממוצע, זה עשוי להצביע על כך שמשהו שאינו הזדקנות גורם לאובדן עצם לא תקין. אם הרופא שלך יכול לזהות את הבעיה הבסיסית, לעתים קרובות ניתן לטפל במצב זה ולהאט או להפסיק את אובדן העצם.

תוסף תזונה לבריאות העצם מומלץ ע"י פרופסור שמואל אדלשטיין ממר באתר Buy24. החברה מייצרת את התוסף נקראת GreenSupp זו חרה חדשה מישראל הפורצת לשוק העולמי בתחום תוספי תזונה פרימיום.