חידוש דקים

חידוש דקים – שחזור דק עץ קיים

הדק יוצר מראה כפרי ונעים ולכן הוא מבוקש, אך יש להקפיד על תחזוקה בתדירות גבוהה ובהתאם לסוג הדק.

הדק מצריך תחזוקה קבועה, המאפשרת טיפול ומניעה של נזקים ושמירה על המראה הנקי והטבעי של העץ. עץ נחשב לחומר גלם רגיש לרטיבות ולחום. גורם זה בשילוב העובדה שהדק משמש כמשטח שיושבים או דורכים עליו, הם הגורמים העיקריים לנזקים הנגרמים לדקים.

אילו נזקים נגרמים לדקים?

בנוסף לבלאי הטבעי אשר נגרם לדק, יכולים להיות גם שפשופים, שריטות, ברגים רופפים, שבר, התנפחות העץ וסדקים הנגרמים בעיקר כתוצאה מחשיפה לשמש ולגשם. כדי למנוע נזקים אלו, או כאשר רוצים לטפל בנזקים שכבר נגרמו, יש צורך בחידוש דקים.

איך מחדשים דק?

כל סוגי הדקים מצריכים תחזוקה, ההבדל הוא בתדירות, בפעולות הנדרשות ובחומרים בהם משתמשים. הצעד הראשון הוא להבין באיזה סוג דק מדובר. את סוגי הדק אפשר לחלק לשתי קבוצות עיקריות:

1. דקים מעצים רכים – חומר הגלם הוא רך ולכן נוח לעבודה. גם מחירם נחשב לנמוך יחסית ולכן דקים אלו נפוצים יותר. החסרונות הם שעצים רכים נשחקים בשימוש רב, והם פגיעים יותר לנזקי מזג האוויר. בחלק מן העצים יכולה להיות גם בעיה של שרף. העצים הנפוצים לבניית דקים רכים הם האורן והקרוליינה.

2. דקים מעצים קשים – עצים אלו נחשבים ליוקרתיים, הם עמידים יחסית בפני מזיקים, חום ורטיבות והם נשחקים פחות. מחירם גבוה יותר. העצים הנפוצים לבניית דקים קשים הם האיפאה, אלון וטיק בורמזי. דק עץ קשה תמיד עדיף

חידוש דקים מורכב ממספר פעולות, אותם מבצעים בהתאם לסוג העץ ומצבו. ראשית יש לבדוק אם יש ברגים רופפים ואם כן – מחזקים אותם. לאחר כן יש לנקות באמצעות חומרי ניקוי מתאימים להסרת לכלוך וכתמים מפני המשטח. הצעד הבא הוא שיוף וליטוש קורות העץ. באמצעות השיוף והליטוש משיגים משטח חלק ומאפשרים את חדירת השמן לתוך העץ. בסוף הליטוש יש לנקות היטב את השרידים והאבק ורק לאחר מכן ניתן למרוח שמן או לצבוע. בדק העשוי מעץ אורן, ייתכנו גם כתמי שרף הקשים יותר להסרה ויש לטפל בהם בציוד מתאים. בחלק מהשלבים יהיה צורך להמתין לייבוש מוחלט של העץ ובשלבים אחרים, כמו מריחה של יותר משכבת שמן אחת, מומלץ לא לחכות לייבוש מלא, כדי לאפשר את חדירת השמן לתוך הלוחות, לפני שהשמן אוטם אותן.

השמן המשמש לחידוש דקים הוא שמן מיוחד, אשר מחלחל לתוך העץ ואוטם אותו. בדרך זו מגנים על העץ מפני מים, חום, לחות ועוד וגם שומרים על המראה הטבעי של העץ. לעתים יש צורך במריחת שכבה אחת של שמן ולעתים ביותר.

כאשר שומרים על תחזוקה קבועה ונכונה, חידוש הדק יכלול בדרך כלל רק ניקוי ושימון. במקרים אחרים יהיה צורך בטיפול יסודי יותר. לפעמים נגרם נזק קשה, שלא ניתן לתקן ויהיה צורך בהחלפה של חלק מקורות העץ.

מה עוד כדאי לדעת?

כאשר מדובר במריחת שמן בלבד, אפשר לעשות זאת באופן עצמאי, אך רק לאחר בירור מהו סוג השמן המתאים לדק שלכם. עם זאת חשוב לדעת, שמריחת שמן וצביעה מקצועית, תבטיח מראה אחיד. חידוש דקים על ידי איש מקצוע תיעשה לאחר בחינת סוג העץ ומצבו, והפעולות עצמן יבוצעו באמצעות ציוד מקצועי המותאם לעבודה עם עץ, כגון: קיטור לשטיפה במים בלחץ גבוה, חומרי ניקוי מותאמים לעץ, דיסק ליטוש, ברגים ושמנים מתאימים.

תדירות תחזוקת הדקים וחידושם משתנה והיא יכולה לנוע בטווח של אחת לעונה עד אחת לשנה, תלוי בסוג העץ ובמצב הדק.